מועדפת
back to prev

דעו מהן זכויותכם

סוף סוף-באזרחות. נגמרו ימי בית הספר העליזים בהם המורים אמרו לך מה לעשות, הסתימה תקופת הצבא, וזה הזמן להתחיל את חייך הבוגרים! ולמצוא עבודה מועדפת !

זכויות עובדים בישראל - כולל חיילים משוחררים

אז קודם כל מחפשים בקבוצות פייסבוק שונות , אינסטגרם , חברים או חברות או חברת השמה.

אוריקה! סוף סוף מצאת אותה - המשרה המיוחלת! הבוס נראה סבבה, שאר העובדים/ות לא נראים/ות מדי מבואסים/ות, המשמרות נוחות, ובגדול- אחלה מקום להתחיל לעבוד בו. יכול להיות שזו אפילו עבודה מועדפת, עם מענק של  9,577 ש"ח בתום 150 ימי עבודה. אך רגע! זה הזמן לשים לב- האם מקום העבודה החדש שומר על הזכויות שלך כמו שצריך?

שכר יסוד  

בואו נתחיל מהבסיס, שכר המינימום. בהתאם לחוק בישראל, על המעסיק לשלם לך לא פחות משכר מינימום 29.12 ש"ח לשעה. משלמים לך פחות? זמן לשקול לפנות לוועד העובדים של החברה.
משלמים לך יותר? זמן ללכת לספר לחברים.

ימי חופשה

 כל עובד/ת זכאי/ת לימי חופשה בתשלום, אותם הוא/היא צובר/ת במהלך השנה. ימי החופשה נצברים בהתאם לכמות הזמן בה את/ה עובד/ת: ב4 השנים הראשונות במקום העבודה, העובד/ת זכאי/ת לכשבועיים חופשה בשנה. (השבועיים נמדדים ביחס לכמות הימים בה את/ה עובד/ת- אם את/ה עובד/ת 5 ימים בשבוע- החופשה שלך הינה 10 ימים. אם את/ה עובד/ת 6 ימים בשבוע- הינך זכאי/ת ל 12 ימים בשנה).
 

ימי מחלה

כמובן, כל עובד/ת זכאי/ת לימי מחלה. במצטבר, מגיע לך 18 ימי מחלה בשנה, כאשר על היום הראשון את/ה לא תקבל/י תשלום, על היום השני והשלישי 37.5% מהשכר היומי, ומהיום הרביעי ואליך- 75%.

 

מועד תשלום שכר עבודה

בתום כל חודש, על המעסיק לתת לך משכורת. הוא יכול "למרוח" את זה עד ה9 לחודש שאחריו, לא יותר, אחרת זה נחשב "הלנת שכר". (אלא אם כן הוסכם בינכם על תאריך אחר).

 

דמי נסיעות

הדלק עולה, וכך גם עלות הנסיעה באוטבוס/רכב לעבודה. זכרו - אין זה עליכם/ן! על המעסיק לשלם לכם/ן החזרי נסיעות על פי חוק. במידה ועלות הנסיעות היומית שלכם/ן היא עד 23.70 ₪ ליום, על המעסיק להחזיר לכם/ן את דמי הנסיעה במלואם, אך אם דמי הנסיעות עוברים את תקרת המחיר הנקבע על פי החוק, אין מחוייב המעסיק לשלם לכם/ן את היתרה.

 

הפסקות

לעבוד זה חשוב, אך אי אפשר לעבוד בלי מנוחה. כל עובד/ת, אשר עובד/ת יותר מ6 שעות יומיות, זכאי/ת להפסקה של ¾ לפחות. אם מדובר בערבי חג או ימי שישי- זכאי/ת העובד/ת ל1/2 שעה של הפסקה. שעות ההפסקה אינן נחשבות שעות עבודה מבחינת התשלום, ואין על המעסיק לשלם לך על זמן זה.

 

ימי חג

אם את/ה עובד/ת לפי שעה או לפי ימים-רק כעבור 3 חודשים את/ה זכאי/ת לתשלום על ימי חג. החגים אשר נכללים תחת הגדרה זאת: ראש השנה, יום הכיפורים, היום הראשון והאחרון של סוכות, היום הראשון והאחרון בחג הפסח, שבועות ויום העצמאות. חג שמח!

 

שעות נוספות

עובד/ת במשרה מלאה והבוס רוצה אותך לעוד כמה שעות בעבודה, מעבר למספר השעות של יום עבודה רגיל? אחלה, הרווח כולו שלך. אם נשארת עוד שעתיים בעבודה -את/ה זכאי/ת לתוספת של 25% לשעת עבודה. במידה ונשארת מעבר לכך, את/ה זכאי/ת ל50% תוספת על כל שעת עבודה.

 

הודעה מוקדמת

מכירים/ות את הסרט "שבועיים מראש"? זו התקופה שעל המעסיק להודיע לך לפני שהוא מפטר אותך, במידה ואת/ה עובד/ת אצלו שנה.
אגב, החוק הזה חל גם עליך-זהו גם הזמן שבו עליך להתריע מראש לפני עזיבה.

שיהיה בהצלחה!  צוות עבודה מועדפת!

 

© כל הזכויות שמורות לנומד ניהול אתרי דרושים בע"מ 

מידע מקצועי

מועדפת בתקופת הקורונה
מבולבלים? אנחנו לא! שאלות ותשובות לחיילים משוחררים בתקופת הקורונה.
קרא עוד >
מענק עבודה מועדפת לחיילים משוחררים| מועדפת
כל הפרטים והעידכונים על מענק עבודה מועדפת!
קרא עוד >
פקדון אישי ומענק שחרור
כל הפרטים והעידכונים על פיקדון אישי ומענק שחרור!
קרא עוד >
עבודה לחיילים משוחררים
כל הפרטים והעידכונים על עבודה לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
קורות חיים
כל העצות לכתיבת קורות חיים
קרא עוד >
ראיון עבודה לחיילים משוחררים
כל העצות והטיפים בשבילכם לראיונות עבודה!
קרא עוד >
שכר והטבות
כל הפרטים והעידכונים על שכר והטבות לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
חדשות ועדכונים
כל החדשות והעידכונים במיוחד בשבילכם!
קרא עוד >
טפסים ועוד
בקטגוריה זו תמצאו את כל הטפסים וחוברות המידע הרלוונטיים לעבודה מועדפת. החל מטופס המענק לביטוח לאומי וטופס קבלת הלוואה ללימודים ועד לחוברת מידע של הביטוח הלאומי להורדה.
קרא עוד >