מועדפת
back to prev

דעו מהן זכויותכם

דעו מהן זכויותכם

זכויות עובדים בישראל

סוף סוף-באזרחות
נגמרו ימי בית הספר העליזים בהם המורים אמרו לך מה לעשות, הסתימה תקופת הצבא, וזה הזמן להתחיל את חייך הבוגרים! ולמצוא עבודה מועדפת !

אז קודם כל מחפשים בקבוצות פייסבוק שונות , אינסטגרם , חברים או חברות או חברת השמה.

אוריקה! סוף סוף מצאת אותה - המשרה המיוחלת! הבוס נראה סבבה, שאר העובדים/ות לא נראים/ות מדי מבואסים/ות, המשמרות נוחות, ובגדול- אחלה מקום להתחיל לעבוד בו. יכול להיות שזו אפילו עבודה מועדפת, עם מענק של  9,577 ש"ח בתום 150 ימי עבודה. אך רגע! זה הזמן לשים לב- האם מקום העבודה החדש שומר על הזכויות שלך כמו שצריך?

שכר יסוד - בואו נתחיל מהבסיס, שכר המינימום. בהתאם לחוק בישראל, על המעסיק לשלם לך לא פחות משכר מינימום 29.12 ש"ח לשעה. משלמים לך פחות? זמן לשקול לפנות לוועד העובדים של החברה.
משלמים לך יותר? זמן ללכת לספר לחברים.

ימי חופשה - כל עובד/ת זכאי/ת לימי חופשה בתשלום, אותם הוא/היא צובר/ת במהלך השנה. ימי החופשה נצברים בהתאם לכמות הזמן בה את/ה עובד/ת: ב4 השנים הראשונות במקום העבודה, העובד/ת זכאי/ת לכשבועיים חופשה בשנה. (השבועיים נמדדים ביחס לכמות הימים בה את/ה עובד/ת- אם את/ה עובד/ת 5 ימים בשבוע- החופשה שלך הינה 10 ימים. אם את/ה עובד/ת 6 ימים בשבוע- הינך זכאי/ת ל 12 ימים בשנה).

ימי מחלה - כמובן, כל עובד/ת זכאי/ת לימי מחלה. במצטבר, מגיע לך 18 ימי מחלה בשנה, כאשר על היום הראשון את/ה לא תקבל/י תשלום, על היום השני והשלישי 37.5% מהשכר היומי, ומהיום הרביעי ואליך- 75%.

מועד תשלום שכר עבודה - בתום כל חודש, על המעסיק לתת לך משכורת. הוא יכול "למרוח" את זה עד ה9 לחודש שאחריו, לא יותר, אחרת זה נחשב "הלנת שכר". (אלא אם כן הוסכם בינכם על תאריך אחר).

דמי נסיעות - הדלק עולה, וכך גם עלות הנסיעה באוטבוס/רכב לעבודה. זכרו - אין זה עליכם/ן! על המעסיק לשלם לכם/ן החזרי נסיעות על פי חוק. במידה ועלות הנסיעות היומית שלכם/ן היא עד 23.70 ₪ ליום, על המעסיק להחזיר לכם/ן את דמי הנסיעה במלואם, אך אם דמי הנסיעות עוברים את תקרת המחיר הנקבע על פי החוק, אין מחוייב המעסיק לשלם לכם/ן את היתרה.

הפסקות - לעבוד זה חשוב, אך אי אפשר לעבוד בלי מנוחה. כל עובד/ת, אשר עובד/ת יותר מ6 שעות יומיות, זכאי/ת להפסקה של ¾ לפחות. אם מדובר בערבי חג או ימי שישי- זכאי/ת העובד/ת ל1/2 שעה של הפסקה. שעות ההפסקה אינן נחשבות שעות עבודה מבחינת התשלום, ואין על המעסיק לשלם לך על זמן זה.

ימי חג - אם את/ה עובד/ת לפי שעה או לפי ימים-רק כעבור 3 חודשים את/ה זכאי/ת לתשלום על ימי חג. החגים אשר נכללים תחת הגדרה זאת: ראש השנה, יום הכיפורים, היום הראשון והאחרון של סוכות, היום הראשון והאחרון בחג הפסח, שבועות ויום העצמאות. חג שמח!

שעות נוספות - עובד/ת במשרה מלאה והבוס רוצה אותך לעוד כמה שעות בעבודה, מעבר למספר השעות של יום עבודה רגיל? אחלה, הרווח כולו שלך. אם נשארת עוד שעתיים בעבודה -את/ה זכאי/ת לתוספת של 25% לשעת עבודה. במידה ונשארת מעבר לכך, את/ה זכאי/ת ל50% תוספת על כל שעת עבודה.

הודעה מוקדמת - מכירים/ות את הסרט "שבועיים מראש"? זו התקופה שעל המעסיק להודיע לך לפני שהוא מפטר אותך, במידה ואת/ה עובד/ת אצלו שנה.
אגב, החוק הזה חל גם עליך-זהו גם הזמן שבו עליך להתריע מראש לפני עזיבה.

שיהיה בהצלחה!  צוות עבודה מועדפת!

 

© כל הזכויות שמורות לנומד ניהול אתרי דרושים בע"מ 

מידע מקצועי

עבודה לחיילים משוחררים
הרגע השתחררת מהצבא וכמובן שהדבר שרץ בראש עוד בדרך לבקו"ם הוא, אני צריך למצוא עבודה! עדיפות לעבודה לחיילים משוחררים דבר ראשון, אין מה להילחץ חיילים משוחררים הם אוכלוסייה מאוד מבוקשת בשוק העבודה היום. ולכן, העבודה...
קרא עוד >
מענק עבודה מועדפת
על פי חוק הביטוח הלאומי משולם מענק חד פעמי לחיילים משוחררים משירות חובה, או למי שסיימו שירות לאומי תקופה של 24 חודשים (מי שהפסיקה את השירות לרגל נישואין, בתנאי שהשלימה 6 חודשי שירות לפחות ונישאה תוך 30 ימים מיום הפסקת...
קרא עוד >
עבודה לחיילים משוחררים
הרגע השתחררת מהצבא וכמובן שהדבר שרץ בראש עוד בדרך לבקו"ם הוא, אני צריך למצוא עבודה! עדיפות לעבודה לחיילים משוחררים דבר ראשון, אין מה להילחץ חיילים משוחררים הם אוכלוסייה מאוד מבוקשת בשוק העבודה היום. ולכן, העבודה...
קרא עוד >
פקדון אישי ומענק שחרור
הפיקדון האישי הוא סכום כסף הניתן לחיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי-אזרחי, בהתאם לאורך השירות ואופיו. סכומי הזכאות נצברים ומחושבים על בסיס חודשי.
קרא עוד >
קורות חיים
קורות חיים הינם כרטיס הביקור שלכם כשאתם מחפשים עבודה. גם כשמחפשים עבודה לחיילים משוחררים. קו"ח כתובים היטב ישיגו לכם ראיון עבודה ואף יגדילו את הסיכויים שלכם בקבלת העבודה עצמה. תפקיד קורות החיים הם בראש ובראשונה...
קרא עוד >
ראיון עבודה לחיילים משוחררים
ברוב מקומות העבודה כיום כאשר תגישו מועמדות תתבקשו לעבור מבחני מיון ממוחשבים ו/או ראיון עבודה אישי. המראיינים מחפשים לראות אם יש לכם פוטנציאל לעבוד בחברה ולאופי העבודה של הארגון. על המראיין להיות סוג של "נביא". יש לו...
קרא עוד >
שכר והטבות
באחריותכם לדרוש את הזכויות שלכם! כחיילים משוחררים מגיעים לכם מגוון גדול של הטבות. מענק עבודה מועדפת, מענק שחרור, פיקדון ללימודים, מס הכנסה מוקטן, הנחות במגוון מוסדות ובתי עסק, דמי אבטלה.....והרשימה עוד ארוכה. אליכם לד...
קרא עוד >
טיפים לחיים באזרחות
מהיום ואילך כל החלטה שלכם תלויה בכם. באם תחליטו לטוס לחו"ל לטיול או לימודים, לעבוד בעבודה מועדפת, להתחיל בלימודים, לעזוב את הקן המשפחתי ולגור לבד ועוד הרבה התחבטויות מחכות לכם. בסיכומו של דבר באם תחליטו לפנות ימינה או...
קרא עוד >
לימודים אחרי שירות צבאי
אחרי סיום השירות הצבאי מגיע השלב שבו אתם המפקדים של עצמכם. עליכם להחליט מה תעשו מחר והיכן תהיו בעוד 5 שנים. על מנת להגיע ליעד הנכם חייבים לבחור בדרך אשר יוביל אותכם ליעודכם הנכסף. רבים מכם יבחרו בלימודים כדרך להשגת הי...
קרא עוד >