מועדפת
back to prev

התמודדות עם לחץ לפני ראיון עבודה

הסיטואציה הבאה אולי מוכרת לכם/ן: הריאיון עומד להתחיל, אתם כבר במסדרון, מחכים להיכנס למשרד בו יושב המראיין ופתאום - בלק אאוט מוחלט, לא זוכרים מה רציתם לספר על עצמכם, אילו כישורים התכוונתם להבליט ואפילו על איזה עבודות קודמות או עיסוקים תכננתם לדבר.
 

לחץ נפשי לפני ראיון אישי

בנוסף, הזיעה נוטפת, הברכיים רועדות, ואולי גם יש לכם/ן סחרחורת קלה ודווקא אז – בשיא – קוראים לכם/ן להיכנס פנימה. הלחץ הכניע אתכם/ן, ויתכן שזה עתה פחתו הסיכויים שלכם/ן להתקבל לעבודה.
 
אז מה עושים? איך מתגברים על הלחץ ומתמודדים עם המתח שנלווה לראיונות עבודה?
 
ראשית כל, חשוב שתדעו שאתם/ן לא לבד. רבים/ות סובלים/ות מלחץ הכרוך בראיונות עבודה, בין אם זו הפעם הראשונה שהם/ן ניגשים/ות לאחד כזה, או אפילו החמישית. המטרה היא להתגבר על הלחץ, ללמוד לנהל אותו היטב, כדי שהוא לא יפחית מהסיכויים שלכם/ן לקבל את הג'וב המבוקש.
לפניכם/ן מספר טיפים שיעזרו לכם/ן במשימה.
הסימולציה שתכין אתכם/ן לראיון
אחד האתגרים הגדולים בראיון עבודה, הוא להרשים את המראיינים. אמנם אתם/ן לא מכירים/ות אותם מראש, ולא יודעים/ות אם הם יהיו חייכנים ונעימים או קפדנים וקשוחים, אבל אם תתאמנו על אופן ההצגה האישי שלכם/ן, תוכלו לפחות לעמוד בגבורה במענה לשאלה הפותחת - "ספר/י לנו על עצמך". הכינו תקציר על עצמכם/ן, עמדו מול המראה או התאמנו על סימולציה של ראיון עבודה עם חברים קרובים, כדי לוודא שאתם/ן אכן מתנסחים/ות כראוי ולעניין. זכרו – קשה באימונים, קל בקרב.
 

התמודדות עם השאלות הקשות

ידע זה כוח, וככל שתדעו יותר על הראיון, כך יהיה לכם/ן קל יותר בזמן האמת. התאמנו מראש על מספר שאלות מורכבות, ונסו לנסח תשובות שתוכלו לשלוף בעת הצורך. לדוגמא - אם נשאלתם/ן "מה תעשה/י אם הבוס שלך יגיד לך לעשות משהו שלא יתאים לך?". הדרך הנכונה להרשים את המראיינים – "אנסה להראות לו שיש גם דרך פעולה אחרת, ואם היא תראה לו טובה, הוא ישקול אותה כאלטרנטיבה".
כמו כן, כדאי לקרוא קצת על החברה אליה אתם/ן מתראיינים/ות, לבדוק מי הנפשות הפועלות שעתידות לראיין אתכם/ן, לנסות לדבר עם איש קשר בחברה, כדי לדעת טוב יותר מה מצופה מכם/ן. הכנה מקדימה תסייע לכם/ן בזמן אמת.
הירגעות טוטאלית לפני הריאיון
חשוב שתגיעו לראיון רגועים/ות ככל שניתן. נסו לישון טוב בלילה, לאכול ארוחת בוקר משביעה, ולהגיע מספיק זמן לפני הריאיון, כדי שתוכלו להתרגל למקום, להירגע קצת, לשתות כוס מים, לדמיין שאתם/ן במקום אחר, לשחרר את המחשבות השליליות ולחשוב רק על דברים שעושים לכם/ן טוב על הלב. הרפיה פיזית עוזרת גם כן – שחרור הגוף, נשימות עמוקות, הימנעו מקפאין – הוא רק מעצים את הלחץ.
 

שלטו בגוף שלכם/ן

שימו לב לשפת הגוף שלכם/ן בעת התהליך – היא משחקת תפקיד חשוב בהצלחה בראיון ובמה שאתם/ן משדרים/ות למראיינים. רגליים רועדות או ידיים מתופפות על הברכיים, אי יכולת ליצור קשר עין עם המראיין - אלה הם סימנים המצביעים על לחץ. נסו לשלוט בשפת הגוף שלכם/ן, אל תשבו עם אגרופים קפוצים או בחיבוק ידיים. להיפך – שבו בצורה בה הזרועות רפויות, הגב צמוד למשענת, ראש מורם. התרכזו במה שאתם/ן אומרים/ות, ובשיחה שאתם/ן מנהלים/ות, נסו לראות במראיין אדם ולא דמות סמכותית, חייכו בכוח, סדרו את קצב הדיבור שלכם/ן (שלא יהיה מהיר או מגומגם). גם אם ההתחלה קצת מקרטעת, עדיין יש לכם/ן כמה דקות להתאפס ולהתארגן כדי לנהל המשך ראיון מוצלח ואפקטיבי יותר.
 
בנוסף לטיפים שהוצגו, רסקיו ותמציות פרחי באך עשויים לסייע להשתחרר מלחצים בזמן אמת, כדי לנטרל מחשבות שליליות ולצורך התמודדות עם לחץ ומתח יומיומי (למידע נוסף). מדובר בשילוב מאוזן בין תמציות פרחי באך, שתורמות להתמודדות העצמית שלכם/ן עם אי שקט, חוסר מנוחה, פחדים. המוצרים בטוחים לשימוש בכל גיל, ללא מרשם רופא ואינם ממכרים.
בכל מקרה, אמצו גישה חיובית והתייחסו למעמד בפרופורציות - גם אם לא תתקבלו, תמיד יהיו עבודות אחרות והזדמנויות נוספות.
 
 © כל הזכויות שמורות לנומד ניהול אתרי דרושים בע"מ 
מידע מקצועי

מועדפת בתקופת הקורונה
מבולבלים? אנחנו לא! שאלות ותשובות לחיילים משוחררים בתקופת הקורונה.
קרא עוד >
מענק עבודה מועדפת לחיילים משוחררים| מועדפת
כל הפרטים והעידכונים על מענק עבודה מועדפת!
קרא עוד >
פקדון אישי ומענק שחרור
כל הפרטים והעידכונים על פיקדון אישי ומענק שחרור!
קרא עוד >
עבודה לחיילים משוחררים
כל הפרטים והעידכונים על עבודה לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
קורות חיים
כל העצות לכתיבת קורות חיים
קרא עוד >
ראיון עבודה לחיילים משוחררים
כל העצות והטיפים בשבילכם לראיונות עבודה!
קרא עוד >
שכר והטבות
כל הפרטים והעידכונים על שכר והטבות לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
חדשות ועדכונים
כל החדשות והעידכונים במיוחד בשבילכם!
קרא עוד >
טפסים ועוד
בקטגוריה זו תמצאו את כל הטפסים וחוברות המידע הרלוונטיים לעבודה מועדפת. החל מטופס המענק לביטוח לאומי וטופס קבלת הלוואה ללימודים ועד לחוברת מידע של הביטוח הלאומי להורדה.
קרא עוד >