מועדפת
back to prev

לימודים בשילוב עם עבודה

אחרי השחרור, לא לכולם/ן יש את הפריווילגיה לנצל תקופה לטובת לימודים נטו, מבלי להתפרנס ולשלם שכר דירה, או לפחות להרוויח כסף כיס לבילויים ולקניות.

איך לבחור ואיך להצליח במשימה - לימודים בשילוב עם עבודה - 

למרות הרצון להתחיל ללמוד (כי אין טעם לבזבז את הזמן), בחלק מהמקרים, תמצאו עצמכם/ן נדרשים/ות לתמרן לא מעט כדי להצליח לשלב לימודים שיעניינו ויקדמו אתכם/ן בהמשך, וגם עבודה אזרחית ראשונה שתתחשב במגבלות הקיימות בשטח. אז איך תבחרו את העבודה והלימודים שיתאימו לתקופה סטודנטיאלית שתצלח על הצד הטוב ביותר, ותיהנו בה תוך כדי עד קבלת הדיפלומה?

 

איך לבחור את העבודה הסטודנטיאלית המושלמת (או לפחות האפשרית)?

מציאת עבודה לחיילים/ות משוחררים/ות, היא לא בהכרח משימה מאתגרת מאוד, מאחר וחברות רבות, מהמובילות במשק, פותחות שעריהן עבור המשתחררים/ות הטריים/ות, הרעננים/ות ועם הברק בעיניים, במטרה להכשירם/ן לתפקידים שונים בארגון. ובכל זאת, הקושי בא לידי ביטוי כשאתם/ן מציבים/ות מגבלות בשטח, שמחייבות מציאת עבודה גמישה. במידה ותרצו לשלב לימודים ועבודה, לא בהכרח תוכלו להתמיד במשרה מלאה, או שהאפשרות להעתיק את מקום המגורים לצורכי העבודה (כמו לעבודה מועדפת באילת) לא תבוא בחשבון. במקרה כזה, עבודה סטודנטיאלית גמישה, תהיה האפשרות היחידה שתתאים, וחשוב להודות מראש במגבלות ולהציגן (מבלי לייפות את המציאות) בפני המגייסים הפוטנציאליים.

 

לא כדאי להסתמך על "כשנגיע לגשר נחצה אותו", אלא לוודא מראש שהמגייס/ת מודע/ת למגבלות שלכם/ן, ושמשרה חלקית גמישה אכן מקובלת. אל תתחייבו מראש (ובוודאי שלא בכתב) על מינימום משמרות שנראה לכם/ן שאולי לא תוכלו לממש- זיכרו שהמעסיק/ה עדיין לא מכיר/ה אתכם/ן ועליכם/ן להותיר רושם ראשוני טוב ולהוכיח את עצמכם/ן בהתחלה. עדיף ללכת על משרה שמחייבת מינימום משמרות ומאפשרת להרחיב את היקף העבודה בתקופות מסוימות (כמו למשל בחופשות סמסטר/ קיץ). כך תוכלו להשלים את ההכנסה בתקופות פנויות יותר.

 

בחירת הלימודים לשילוב עם כל השאר

כדי להפחית לחצים, ולהימנע מתקופה אינטנסיבית של לימודים ועבודה, שתתיש אתכם/ן יתר על המידה, כדאי לשקול לימודים גמישים במסגרת קורסים מקצועיים או לימודי תואר במסגרת גמישה (לימודי ערב למשל). לא מעט מכללות מציעות לצד מסלולי הבוקר הסטנדרטיים גם מסלולי ערב וימי שישי, שיאפשרו לכם/ן לשלב בקלות שיעורים עם משמרות בוקר ואפילו משרה שהיא כמעט מלאה. כדי לקבל את מלוא המידע לפני ההרשמה בפועל, קבעו פגישת ייעוץ עם נציג/ת מקום הלימודים וודאו מראש את הפרטים לגבי המסלול, כולל: שעות השיעורים, תקופת מבחנים, תרגולים, ובקשו להתרשם משיעור צפייה כדי לבחון את מידת העניין בשיעור ועד כמה התחום עומד בציפיותיכם/ן. כמו כן, נצלו את מעמדכם/ן כחיילים/ות משוחררים/ות, ובררו אם המסלול שנראה לכם/ן רלוונטי מוכר על חשבון הפיקדון כדי להקל על התשלום. ישנם מסלולי לימוד שונים המיועדים גם לקהל החיילים/ות המשוחררים/ות וחלקם מוכרים, כמו למשל קורס הפקת אירועים שמציעה המכללה העסקית, קורסי יבוא יצוא וסחר בינלאומי ועוד. כך תוכלו ליהנות מלימודים מסובסדים ולהרוויח תעודה במינימום תקציב.

 

ואיך להצליח במשימה ולצלוח את המכשולים?

אמנם תקופת הלימודים, בשילוב עם עבודה, יכולה להיות מאתגרת, ובכל זאת ניתן ליישם מספר דברים כדי להפחית את הקשיים העומדים בפניכם/ן: ראשית, נסו להתחיל לעבוד לפני תחילת הלימודים, כך שתוכלו להשקיע את התקופה הראשונה בהכשרה (ואולי אף תידרשו לקחת חלק בקורס חניכה בהיקף מלא) ולהתמקד בכל שיידרש כדי להיכנס לעניינים ולהוכיח את עצמכם/ן מול המנהלים/ות. שנית, תאמו מראש את המשמרות, כך שיסתדרו עם הלימודים כדי למנוע אי הבנות מול המעסיק/ה, (עדכנו לגבי תקופות מבחנים צפויות או לחילופין תקופות עתידיות בהן אתם/ן מניחים/ות שתוכלו להגביר את הפעילות בעבודה). בנוסף, כדאי לבחור מקום עבודה הנמצא בקרבת מקום הלימודים, במיוחד באם מתוכננות משמרות בעבודה בימי הלימודים, כך שלא תידרשו לבלות זמן ממושך בנסיעות, במיוחד בימים לחוצים. לבסוף, במידה ומערכת הלימודים יחסית עמוסה באמצע השבוע ואתם/ן לא שומרי/ות שבת, בדקו מראש אפשרות לעבוד במשמרות סופי שבוע, כשהשלמה לכמות משמרות מוגבלת בימי החול.

 

שיהיה בהצלחה ותקופת לימודים מהנה!

 

 © כל הזכויות שמורות לנומד ניהול אתרי דרושים בע"מ 

 
מידע מקצועי

מועדפת בתקופת הקורונה
מבולבלים? אנחנו לא! שאלות ותשובות לחיילים משוחררים בתקופת הקורונה.
קרא עוד >
מענק עבודה מועדפת לחיילים משוחררים| מועדפת
כל הפרטים והעידכונים על מענק עבודה מועדפת!
קרא עוד >
פקדון אישי ומענק שחרור
כל הפרטים והעידכונים על פיקדון אישי ומענק שחרור!
קרא עוד >
עבודה לחיילים משוחררים
כל הפרטים והעידכונים על עבודה לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
קורות חיים
כל העצות לכתיבת קורות חיים
קרא עוד >
ראיון עבודה לחיילים משוחררים
כל העצות והטיפים בשבילכם לראיונות עבודה!
קרא עוד >
שכר והטבות
כל הפרטים והעידכונים על שכר והטבות לחיילים משוחררים!
קרא עוד >
חדשות ועדכונים
כל החדשות והעידכונים במיוחד בשבילכם!
קרא עוד >
טפסים ועוד
בקטגוריה זו תמצאו את כל הטפסים וחוברות המידע הרלוונטיים לעבודה מועדפת. החל מטופס המענק לביטוח לאומי וטופס קבלת הלוואה ללימודים ועד לחוברת מידע של הביטוח הלאומי להורדה.
קרא עוד >