מועדפת
back to prev

שאלות שאתם שואלים בראיון עבודה

תכינו רשימת שאלות

אז מה בעצם להגיד בראיון עבודה?

רבים מהאנשים המחפשים עבודה, מגיעים לראיון ודווקא במעמד הזה, מפספסים את העבודה.
מדוע זה קורה?

את/ה מגיע/ה לראיון עבודה, המראיין מחייך ומבקש ממך לשבת. שים/י לב לשפת הגוף שלך.
שילוב הידיים מאחורי הראש - משדר דומיננטיות ולמעשה אומר לאדם שמולכם/ן "אני הבוס" - לא המסר המתאים למי שאמור להיות הבוס העתידי שלכם/ן. ידיים שלובות על החזה או סתם אחת בשנייה - אומרות למראיין שאתם/ן לא מרגישים/ות פתוחים/ות במעמד הראיון, ובעיקר לא מרגישים/ות בנוח, מה שיעלה אצלו את המחשבה-יש לכם/ן סיבה לא להרגיש בנוח?

בתור כלל ברזל - תנועות סגורות מעידות על חוסר פתיחות רגשית. אך אין הדבר אומר "להימרח" בראיון עבודה. הניחו את הידיים על הברכיים בעדינות, או על מסעד הכיסא. מן הסתם, בזמן שאתם/ן מדברים/ות, הידיים יזוזו מאליהן.
 

ישיבה הנשענת קדימה אל המראיין, ובפרט הנחת ידיים על השולחן של המראיין -  צורות התנהגות אסורות בהחלט, מכיוון שהן משדרות תוקפנות.
בנוסף, אין לשבת ברגליים שלובות (מאותה סיבה בידיים-משדר אטימות רגשית ,וגם קצת חוסר נימוס). כמו כן, אל תנדנדו את הרגל בעצבנות. זה לא מעיד על שום דבר אחר מאשר על...עצבנות. ועצבנות לא משדרת אמינות. כמו כן, השתדלו לא להחליף יותר מדי תנוחות ישיבה.
נגיעות באזור הפנים - לרוב מעבירות מסרים שאינם חיוביים, ועשויות לגרום לאדם שמולכם לפקפק במה שיש לכם/ן לומר ולשדר כי אתם/ן במצוקה או מאד מובכים/ות. כמו כן, המנעו מללקק את השפתיים לעיתים קרובות.

נגיעה בגשר האף - משדרת כי הנכם/ן במתח או עייפים/ות, והסתרת הפה משדרת כי הדברים שהנכם/ן אומרים/ות אינם אמינים. השתדלו להסתכל בעיני המראיין (לא לבהות בו או לעשות לו היפנוזה, אבל מדי פעם לתפוס את מבטו, זה מעורר אמינות). תתפלאו-אם העיניים שלכם/ן נוטות יותר מדי לצד ימין, זה עלול לרמוז על היותכם/ן לא אמינים/ות.

השתדלו לא לכחכח בגרון, יש לזה נטייה להיתפס כאילו אמרת דבר מה שאינו נכון. במידה ובכל זאת נתקע לכם/ן התפוח מהבוקר, אמרו "סליחה" בחיוך מתנצל אחרי השיעול.

בנוסף, יש שאלות שעולות למעסיקים על העצבים. לדוגמא-
"עובדים גם שבתות?/עובדים כל השבוע?".
מה שאת/ה שואל/ת - האם תצטרך/י להקריב את הבקרים של החופש שלך לטובת העבודה.
מה שהמעסיק שומע - "עוד מועמד שיתחיל לעבוד, יגלה שהוא לא רוצה לעבוד משרה מלאה, ויתפטר אחרי שבועיים".
במידה ובאמת, במהלך כל הראיון, המעסיק לא מזכיר את עניין המשמרות, שאלה חילופית יכולה להיות- "מהם הימים שבהם יש משמרות?".
"יש התחייבות?".
מה שאתה שואל זה האם תוכל להתחיל ללמוד באוקטובר הקרוב.
מה שמעסיק שומע זה "הוא הולך לברוח אחרי חודש לתאילנד".
שאלה חילופית יכולה להיות "ומה תקופת ההתחייבות?".
"מה ההטבות שמגיעות לי?".
מה שאתה שואל, זה האם את שכר המינימום שלך יקשטו כמה עמלות חביבות.
מה שהמעסיק שומע זה "עוד מועמד שרק השתחרר מהצבא וחושב שהכל מגיע לו".כן ורצוי לשאול שאלות ענייניות-לגבי טיב העבודה, תיאור התפקיד, מי הם האנשים שעובדים איתכם, מה התפוקה שהחברה מצפה לה, ולגבי תהליך הגיוס.
כמו כן, ישנן תשובות לשאלות, שהמראיין לא יאהב לשמוע. כמה דוגמאות-
המראיין שואל-"מה אתה יכול לספר על עצמך, למה אתה מתאים לתפקיד?"
תשובה שגויה: "מה יש לי לספר על עצמי? שום דבר מיוחד...".
מה שאתה אומר זה "אני ענוו, אני לא חושב שאני יותר טוב מאחרים, וכרגע חשבתי על המשחק של ברצלונה אתמול, ולא ממש עולות לי תכונות מיוחדות".
מה שהמעסיק שומע זה "איזה אדם משעמם ומרגיז שלא יכול אפילו לענות לשאלה פשוטה. כמו כן, הוא חסר כל יכולת לשיווק עצמי. אם את עצמו הוא לא יכול לשווק, אז מה הוא כן יכול לעשות?".
תשובה אפשרית-לתאר את מקומות העבודה הרלוונטים, את ההכשרות, את היכולות. לא להפריז כי אז תשמע כמו אדם שלא נעים לעבוד איתו, אבל גם לא להוציא את עצמך כמו מישהו שלא שווה להעסיק.
המראיין שואל-"אתה זמין למשרה מלאה?"
תשובה שגויה: "אפשר בקרים?"
מה שאתה אומר זה "אני מעדיף בקרים, אבל זורם על כל משמרת".
מה שהמראיין שומע זה "יופי, אין לי מה לעשות עם עוד עובד שלא יעבוד לי משמרות ערב".
תשובה אפשרית-"מה כוללת משרה מלאה?" ואם זה רלוונטי אז "כן, בוודאי!".
המראיין שואל-"מה התחביבים שלך?"
תשובה שגויה: "אני חיית מסיבות".
מה שאתה אומר זה "אני אדם חברותי, ובסוף שבוע אין לכם עם מי לדבר".
מה שהמראיין שומע-"אין לבנאדם הרבה שכל, אם ככה הוא רוצה להציג את עצמו".
תשובה שתמיד עובדת-"ספורט, קריאה, ולהיות עם חברים".
המראיין שואל-"למה עזבת את העבודה האחרונה שלך?"
תשובה שגויה: "לא הסתדרתי עם הבוס/ אני משתעמם נורא מהר".
מה שאתה אומר זה "התפטרתי לא באשמתי, וכמה זמן אתה חושב שאני אשרוד בשירות לקוחות?"
מה שהמראיין שומע זה "הוא בטח עושה בעיות, והוא יחזיק פה יומיים וישתעמם".
תשובה אפשרית-"לא היתה רלוונטית מסיבות כאלה ואחרות". "לא הרגשתי שאני יכול להתקדם שם"."בגלל הרעת תנאים" (כמובן, בלי לפרט, אף מראיין לא אוהב לשמוע שמלכלכים על המעסיק הקודם).
שיהיה בהצלחה!

 

 © כל הזכויות שמורות לנומד ניהול אתרי דרושים בע"מ 

מידע מקצועי

עבודה לחיילים משוחררים
הרגע השתחררת מהצבא וכמובן שהדבר שרץ בראש עוד בדרך לבקו"ם הוא, אני צריך למצוא עבודה! עדיפות לעבודה לחיילים משוחררים דבר ראשון, אין מה להילחץ חיילים משוחררים הם אוכלוסייה מאוד מבוקשת בשוק העבודה היום. ולכן, העבודה...
קרא עוד >
מענק עבודה מועדפת
על פי חוק הביטוח הלאומי משולם מענק חד פעמי לחיילים משוחררים משירות חובה, או למי שסיימו שירות לאומי תקופה של 24 חודשים (מי שהפסיקה את השירות לרגל נישואין, בתנאי שהשלימה 6 חודשי שירות לפחות ונישאה תוך 30 ימים מיום הפסקת...
קרא עוד >
עבודה לחיילים משוחררים
הרגע השתחררת מהצבא וכמובן שהדבר שרץ בראש עוד בדרך לבקו"ם הוא, אני צריך למצוא עבודה! עדיפות לעבודה לחיילים משוחררים דבר ראשון, אין מה להילחץ חיילים משוחררים הם אוכלוסייה מאוד מבוקשת בשוק העבודה היום. ולכן, העבודה...
קרא עוד >
פקדון אישי ומענק שחרור
הפיקדון האישי הוא סכום כסף הניתן לחיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי-אזרחי, בהתאם לאורך השירות ואופיו. סכומי הזכאות נצברים ומחושבים על בסיס חודשי.
קרא עוד >
קורות חיים
קורות חיים הינם כרטיס הביקור שלכם כשאתם מחפשים עבודה. גם כשמחפשים עבודה לחיילים משוחררים. קו"ח כתובים היטב ישיגו לכם ראיון עבודה ואף יגדילו את הסיכויים שלכם בקבלת העבודה עצמה. תפקיד קורות החיים הם בראש ובראשונה...
קרא עוד >
ראיון עבודה לחיילים משוחררים
ברוב מקומות העבודה כיום כאשר תגישו מועמדות תתבקשו לעבור מבחני מיון ממוחשבים ו/או ראיון עבודה אישי. המראיינים מחפשים לראות אם יש לכם פוטנציאל לעבוד בחברה ולאופי העבודה של הארגון. על המראיין להיות סוג של "נביא". יש לו...
קרא עוד >
שכר והטבות
באחריותכם לדרוש את הזכויות שלכם! כחיילים משוחררים מגיעים לכם מגוון גדול של הטבות. מענק עבודה מועדפת, מענק שחרור, פיקדון ללימודים, מס הכנסה מוקטן, הנחות במגוון מוסדות ובתי עסק, דמי אבטלה.....והרשימה עוד ארוכה. אליכם לד...
קרא עוד >
טיפים לחיים באזרחות
מהיום ואילך כל החלטה שלכם תלויה בכם. באם תחליטו לטוס לחו"ל לטיול או לימודים, לעבוד בעבודה מועדפת, להתחיל בלימודים, לעזוב את הקן המשפחתי ולגור לבד ועוד הרבה התחבטויות מחכות לכם. בסיכומו של דבר באם תחליטו לפנות ימינה או...
קרא עוד >
לימודים אחרי שירות צבאי
אחרי סיום השירות הצבאי מגיע השלב שבו אתם המפקדים של עצמכם. עליכם להחליט מה תעשו מחר והיכן תהיו בעוד 5 שנים. על מנת להגיע ליעד הנכם חייבים לבחור בדרך אשר יוביל אותכם ליעודכם הנכסף. רבים מכם יבחרו בלימודים כדרך להשגת הי...
קרא עוד >